Podstawy i zasady zakupu kryptowalut, jakie kryptowaluty kupić, bezpieczeństwo kryptowaluty
Kryptowaluty

Podstawy i zasady zakupu kryptowalut.

Dzisiaj przygotowałem dla Was prawdziwą wisienkę na torcie. Oto darmowy poradnik, a w nim podstawy i zasady zakupu kryptowalut.


Szkolenie jest za free. Sam kiedyś zaczynałem i chciałem mieć jak najwięcej pieniędzy, aby zainwestować w Bitcoina. Dlatego udostępniam szkolenie za darmo. Pamiętaj, że tylko działanie daje efekty, same czytanie i oglądanie teorii nie daje żadnych korzyści, więc wykorzystaj to co tutaj przeczytasz.

Podstawowe pojęcia branży kryptowalutowej:

Bitcoin – to główna, największa, najpopularniejsza kryptowaluta od której się wszystko zaczęło. Jest złotem internetu. Lecz ma też kilka małych wad, jest bardzo drogi i w pewnych kwestiach ograniczony. Podobnie jak złoto, z jednej strony jest wspaniałe, ale z drugiej nie nadaje się do codziennych płatności. Dlatego powstała masa innych kryptowalut, o których teraz powiemy.

Altcoiny – tzw. alty lub coiny. To wszystkie kryptowaluty inne niż Bitcoin. Na chwilę obecną jest już blisko 2000 różnych kryptowalut. Ta wartość rośnie z dnia na dzień, szczególnie w ostatnich miesiącach. Codziennie wyskakują mi reklamy nowej kryptowaluty w sieci. Przykłady: Ethereum, NEM, Waves, Neo, Bitcoin Cash.

Tokeny – są to kryptowaluty korzystające z systemu Blockchain innej kryptowaluty. Czyli mówiąc wprost tak jakby niepełne kryptowaluty, korzystające z technologii innej kryptowaluty. Można to porównać do sytuacji w której ktoś wynajmuje, kupuje od kogoś podzespoły. Lecz robi na nich nowy, własny produkt. Przykłady tokenów to m.in: 0xProject, Golem, BAT. Tokeny są uzależnione od kryptowaluty z której technologii korzystają.

Platformy do tworzenia tokenów to:

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • NEO
 • Quantum
 • Waves
 • NEM
 • NEXT
 • Bitshares

Dzięki samemu Waves powstało już ponad 5000 tokenów. Głównie są to tokeny osobiste, czyli ktoś zrobił sobie Tokena o swoim imieniu i nazwisku lub swojej ksywce. Czyli zrobił taką własną kryptowalutę, którą może chcieć od ludzi w zamian za swoje produkty i usługi. A Ci ludzie wtedy będą musieli ją kupić i on wtedy zarabia. 🙂

Wskazówka: Często jest tak, że jak kryptowaluta idzie mocno do góry, to następnie jej token też idzie mocno do góry. 😉

Gdzie szukać, sprawdzać kryptowaluty?

Coinmarketcup.com – mamy tam spis zarejestrowanych kryptowalut, jest ich blisko 1400. Znajdziesz tam podstawowe dane techniczne każdej kryptowaluty, czyli nazwę, ilość monet w obiegu, giełdy na jakich występuje, oficjalną stronę kryptowaluty. Ten portal nie jest idealny, czasami ma jakąś błędną informacje i nie ma w nim wszystkiego. Ogólnie do podstawowych informacji jest bardzo przyzwoity i pomocny.

Bitcointalk.com – forum o kryptowalutach i Bitcoinie.

Reddit.com – jeden z największych na świecie serwisów o tematyce kryptowalut.

Aplikacje Slack i Telegram, a na nich oficjalne kanały danej kryptowaluty. Nie wszystkie kryptowaluty prowadzą swój kanał, ale sporo prowadzi taki kanał. Mamy tam bezpośredni kontakt z działem technicznym danej kryptowaluty.

Jakie kryptowaluty kupić na początek?

Na początek potrzebny Ci będzie na pewno Bitcoin i/lub Ethereum. Ze względów takich, że obie dominują na rynku kryptowalut i najpierw kupujemy za złotówki te dwie kryptowaluty. Dopiero potem na giełdzie zamieniamy powyższe dwa alty na inne altcoiny lub tokeny. Dlatego polecam Ci obserwować i dowiadywać się jak najwięcej o Bitcoinie i Ethereum.

Giełdy kryptowalut podstawy i zasady zakupu kryptowalut

Giełdy dzielimy głównie na krajowe i międzynarodowe. Mieszkając w Polsce podczas pierwszego zakupu kryptowalut będziemy musieli zrobić przelew bankowy. Najlepiej żeby był on w ramach tego samego kraju, czyli w naszym przypadku musimy skorzystać z polskiej giełdy. Oto instrukcja jak szybko i bezpiecznie założyć konto na polskiej giełdzie Bitbay.

Giełdy krajowe:

Giełdy międzynarodowe:

 • Bittrex
 • Poloniex
 • Bitfinex
 • Binance
 • Cryptopia
 • Yobit

Zakładanie konta na giełdach jest standardową czynnością jak wszędzie indziej. Podajemy swoje dane. Konta mają różny stopień weryfikacji, żeby osiągnąć najwyższy należy wysłać skan dowodu. Jak chcesz to zrób to, jak nie chcesz to nie. Ja to zrobiłem, bo zależy mi jak najlepszej dostępności mojego konta na giełdzie.

Portfele kryptowalut

Każda kryptowaluta powinna posiadać swój oficjalny portfel i większość taki posiada. Przez zakupem kryptowaluty warto sprawdzić czy posiada ona oficjalny portfel. Jeśli tak, to załóż go i przechowuj na nim kryptowalutę. Możesz też założyć portfele online w sieci takie jak: Jaxx, Electrum, 4coins i wiele innych.

Najlepszą opcją jest przechowywanie kryptowalut na portfelach offline, czyli portfelach sprzętowych: Ledger Nano S lub Trezor.

Jakie kryptowaluty kupować?

Przede wszystkim takie o których jest cicho w danym momencie. Jak inwestowałeś kiedykolwiek w cokolwiek to wiesz o czym mówię. Był taki okres, że dziwnie cicho zrobiło się o Ethereum, cena sobie lekko spadała, aż doszła do takiego poziomu, że dosłownie okazja była świetna. Lecz było o tej kryptowalucie dziwnie cicho, a inwestowanie w ciszy wymaga odwagi, mądrości i cierpliwości. Dlatego tak mało osób zarabia na rynkach finansowych. Większość zawsze inwestuje jak ktoś narobi sztucznego szumu.

Dużo osób przejechało się na Siacoinie, Lisku czy Zcashu, bo w pewnym czasie było o tych kryptowalutach aż za głośno. Wtedy też najwięcej Świeżaków i amatorów inwestycji zainwestowało. Mimo tego, że projekty te są dobre, jako inwestycja też dobre, lecz w nie odpowiednim momencie.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty, oto kilka opcji:
 1. Na grubo, czyli zainwestować w wybrane alty.
 2. Inwestujesz sobie na zasadzie zabawy, nauki w kilka kryptowalut. Na przykład 3 – 4 kryptowaluty po 100$ lub po 100zł w każdą. Przy inwestycji takich małych kwot umysł człowieka jest wolny i nie ma stresu. Polecam 3 lub więcej kryptowalut, bo nie wolno wrzucać wszystkich jajek do jednego koszyka.
 3. Czytasz, czytasz i jeszcze raz czytasz w sieci na te tematy. Dopiero potem inwestujesz 50zł albo 100zł na początek. Za 3 opcją nie przepadam, bo sam wiem po sobie, że tylko działanie daje efekty. Czytanie o czymś miesiącami i przeciąganie nie włoży Ci pieniędzy do portfela, nie da Ci praktycznej wiedzy. Poza tym jak się człowiek za długo nad czymś zastanawia to potem ciężko jest się na coś zdecydować.

Udostępnij artykuł lub zostaw Like, aby inne osoby dowiedziały się o podstawach zakupu kryptowalut. Dasz mi tym motywację do dalszej pracy. Dziękuje.


Zobacz też: podstawy i zasady zakupu kryptowalut
Udostępnij artykuł:
Artur Nowak
Przedsiębiorca, freelancer i specjalista od internetu. Interesuje się nowymi technologiami i finansami. Blog dotyczy zarabiania, inwestowania i social mediów.