pierwsze kroki na instagramie, instagram bio, instagram followersi
Blog Zarabianie w Internecie Życie

Pierwsze kroki na Instagramie. Hashtagi, zdjęcia, obserwatorzy.

Instagram – z jednej strony zwykła aplikacja ze zdjęciami, z drugiej fenomenalna apka umilająca ludziom czas. Na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo prosta i taka właśnie jest. Lecz z drugiej strony, aby zbudować świetne konto trzeba poznać dziesiątki szczegółów i trików jakie są dostępne na Instagramie. Właśnie dlatego przygotowałem dla Ciebie poradnik pierwsze kroki na Instagramie. Dowiedz się wszystkiego, aby szybko i skutecznie zbudować ciekawy profil.

Zacznijmy od podstaw. Jak założyć konto na Instagramie?

Konto na Instagramie zakładamy przez sciągnięcie aplikacji na smartfona. Aplikacja jest dostępna zarówno na iPhona z systemem iOS oraz smartfony z systemem Android. Po ściągnięciu aplikacji rejestrujemy się na niej, jest to bardzo proste.

Rejestracji możemy dokonać również na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Lecz należy pamiętać o tym, że większość funckji na Insta jest zrobiona pod smartfony. Na smartfonie najprzyjemniej korzysta się z aplikacji.

Instagram jest płatny czy darmowy? pierwsze kroki na instagramie

Instagram jest aplikacją darmową, korzystanie z niego jest w pełni darmowe. Nawet jeśli założymy kilka kont, w tym konta dla naszych firm. Wspominam o tym, gdyż sam myślałem, że Instagram jest płatny przed założeniem na nim konta. W sumie nie wiem skąd miałem takie błędne myśli.

A co do płatności na Instagramie to jest możliwość wykupienia płatnej reklamy na Instagramie, aby móc pozyskiwać jeszcze więcej klientów, followersów, like-ów. Lecz jest to opcja tylko dla osób zaawansowanych i kont firmowych.

Każdy z nas może posiadać na Instagramie kilka kont. Jeśli posiadasz firmy lub chcesz założyć dla kogoś konto firmowe to również można to zrobić za free.

Podział kont na Instagramie?

Mamy tutaj dwie opcje: konto prywatne lub firmowe. Które powinieneś wybrać?

Moim zdaniem każdy powinień mieć konto prywatne na Instagramie i budować swoją markę osobistą, co jest dużo łatwiejsze i dużo bardziej intyicyjne niż budowanie konta firmowego.

A jeżeli masz już konto prywatne, do tego posiadasz firmę lub chcesz stworzyć jakiś projekt idealnym wyborem będzie założenie dla tego projektu/brandu/firmy nowego konta firmowego.

Co zrobić po założeniu konta? pierwsze kroki na instagramie

Krok 1. Nazwa konta prywatnego. Moim zdaniem nazwa powinna być jak najkrótsza, zawierać w sobie same litery, być łatwa i chwytliwa do zapamiętania.

Przykłady dobrej nazwy: Nazywam się Artur Nowak, jako nazwę profilu wybrałem Arturek.pl żeby nazwa była identyczna jak moja strona w sieci arturek.pl Dobrą i intuicyjną opcją byłoby też wybranie nazwy konta Artur Nowak, Artur.Nowak lub Artur_Nowak.

Przykłady złej nazwy: Mógłbym wybrać jak większość Arturów coś w stylu artur0012 lub artuuurrr2 lub arturrrrrrrr. Lecz takie nazwy są bez sensu, bo nikt nie zapamięta tych cyferek lub dziwnej kombinacji imienia Artur.

Zauważ, że wszystkie mniej lub bardziej znane gwiazdy oraz osoby, które wybiły się za pomocą internetu korzystają z tej zasady i wszyscy mają powymyślane fajne i ciekawe nazwy swoich profili. Ta zasada tyczy się wszystkich profili społecznościowych Youtuba, Instagrama, Twittera i oczywiście Facebooka. Dlatego warto na to poświęcić sporo czasu, bo to absolutna podstawa, bez której ciężko zaistnieć i zapaść w pamięc ludziom.

Nazwa konta firmowego. Nazwa powinna kojarzyć się z tematyką Twojej firmy, np. będąc trenerem personalnym dobra nazwa to trener_artur, fitartur itp. W przypadku nazwy firmy masz dużo większą dowolność i wybór jest praktycznie nieograniczony.

Krok 2. Wstaw odpowiednie zdjęcie profilowe.

Jeśli zakładasz konto prywatne to zdjęcie powinno zawierać Twoją uśmiechniętą twarz lub dobrze prezentującą się miniaturkę całego ciała. Poniżej opis jakie zdjęcia wstawiać na Instagram, bo tutaj też trzeba pamiętać o pewnych nowych zasadach Instagrama.

Jeśli zakładasz konto firmowe to należy wstawić logo Twojej firmy. Jeśli jest to firma z branży gastro to logo powinno zawierać coś związanego z jedzeniem, piciem. Jeśli jest to firma z branży motoryzacyjnej logo powinno być związane z motoryzacją itd.

Tutaj pojawia się pytanie jak zrobić logo dla swojej firmy? Można je kupić na allegro za 20-50 zł lub można zrobić samemu. Świetnym narzędziem do robienia logo jest aplikacja do robienia grafik CANVA, która wykona całą techniczną robotę za Ciebie – Ty jedynie będziesz wybierał i przesuwał poszczególne elementy loga, wybierzesz kolory i czcionkę. Dostępna do pracy na laptopy i oczywiście w postaci aplikacji na smartfony.

Krok 3. Opisz siebie w tak zwanym BIO, czyli miejscu które jest pod nazwą użytkownika oraz nad zdjęciami. Warto skorzystać z tej opcji. Wiele osób tego nie robi, bo o tym nie wie lub im się nie chciało, więc łatwo wyróżnisz się z tłumu. Nie musisz tutaj pisać opowiadania o sobie, wystarczy jedno, dwa krótkie zdania. 🙂

WAŻNE: jeżeli jesteś właścicielem konta firmowego, marketerem, osobą której zależy na popularności Twojego konta lub ruchu na pewnych stronach to w BIO możesz wstawić link do swojej strony w sieci, do swojego konta Facebook, itd. Możliwości jest tak wiele jak tylko potrafisz wymyślić.

Krok 4. Dodaj kilka zdjęć dla zbudowania podstaw Twojego profilu oraz po prostu po to, aby osoby, które będą na niego wchodzić miały co pooglądać. Na początek dodaj minimum 6-9 zdjęć, jeśli chcesz to nawet więcej. Dzięki temu szybko pominiesz moment gdy Twój profil jest prawie pusty. pierwsze kroki na instagramie

Jakie wstawiać zdjęcia na Instagramie???
  • Przede wszystkim zdjęcia na Instagram powinny być w kształcie kwadratu, czyli o roździelczości 500×500, 800×800 lub 1000×1000. Wtedy ładnie i spójnie wyglądają. Ja dodaje prawie wszystkie w roździelczości 800×000.
  • Zdjęcia na Instagram muszą być kolorowe, piękne itd. Dużo osób mówi, że Insta służy do chwalenia się wakacjami, samochodami, drogimi gadżetami i w sumie to dobrze.
  • Podczas procesu wstawiania zdjęcia należy pamiętać o filtrach kolorystycznych do zdjęć, opisie do zdjęcia, hashtagach, wstawieniu lokalizacji. Można też automatycznie to samo zdjęcie dodać na Facebook czy Twitter. W tym celu wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole.
Hashtagi

Hashtag, czyli z definicji słowo, skrót, wielowyrazowa fraza pisana łącznie (bez spacji), małymi literami i poprzedzony znakiem #. Rolą hashtagów jest grupowanie wpisów na jeden temat. Na przykład jesteś w Warszawie i zrobiłeś zdjęcie pod Pałacem Kultury, dodajesz to zdjęcie na Insta i dajesz hashtag #warsaw lub #warszawa. Zdjęcie to się wyświetli w grupie zdjęć z tym Hashtagiem. A jeśli ktoś na Instagramie będzie szukał zdjęć Warszawy i wpiszę w wyszukiwarkę warsaw lub warszawa to również się wyświetli, więc Hashtagi robią robotę.

Każde zdjęcie na Instagramie dla poprawy zasięgu powinno być opisane kilkoma hashtagami. Hashtagów pod każdym zdjęciem może być 30. Ja staram się wstawiać pod każdym zdjęciem 25 – 30 hashtagów. Hashtagi możesz wstawić podczas opisu zdjęcia lub w komentarzu pod swoim zdjęciem. Najłatwiej i najwygodniej zapisać sobie kilka zestawów hashtagów w notatniku w smartfonie i kopiować je na przemian podczas dodawania zdjęcia.

Kiedy wstawiać zdjęcia na Instagram

Z tego co osobiście zaobserwowałem najlepszy okres to godziny wcześnie rano i wieczorem. W godzinach 6:00 do 10:00 i 16:30 do 24:00 staram się wstawiać zdjęcia.

Najgorszy okres do wstawiania fotek to moim zdaniem godziny od 11 do 16:30 gdzie wszyscy są zabiegani pracą, firmą, szkołą, zakupami, załatwianiem spraw albo przejazdami z pracy do domu itd.

Możesz też oczywiście robić własne testy kiedy wstawiać fotki i jakie to daje zaangażowanie. Ja takie testy również robię co jakiś czas.

Jak często wstawiać zdjęcia na Instagram

Generalnie najpopularniejsze profile mają tych zdjęc setki lub tysiące. Tu należy zadać pytanie na czym Ci zależy. Jeżeli jesteś zwykłą osobą prywatną, która po prostu czyta ten artykuł po to, aby mieć znajomość w temacie, ale zależy Ci na normalnym profilu to wstawiasz tyle fotek ile chcesz.

A jeżeli masz ambicję być gwiazdą Instagrama lub zarabiać na Instagramie to na początek przez 2, 3, a nawet 6 miesięcy możesz wstawiać co najmniej jedno zdjęcie dziennie. Systematyczność i fajne zdjęcia są tu dwoma najważniejszymi czynnikami. Dzięki systematyce we wstawianiu fotek spora część osób po jakimś czasie wręcz przyzwyczai się do Twoich fot i będzie czekać na nowe. To ta sama zasada co uzależnienie wielu ludzi od seriali. 😉

WAŻNE: Lepiej przez 10 dni pod rząd wstawiać po jednym zdjęciu systematycznie niż jednego dnia wstawić 10 zdjęć, a potem przez 9 dni żadnego. Jak trafi Ci się okres, że będziesz mieć multum nowych zdjęć to oblicz mniej więcej na jaki czas one Ci starczą, wstawiaj je stopniowo.

Najlepiej też będzie jak będziesz miał zaplanowane i zrobione zdjęcia z gotowymi opisami, hastagami na kilkanaście dni do przodu. Siadasz jednego dnia na 2 – 3 godziny, przygotowujesz 20 – 50 zdjęć z opisami. Zapisujesz w smartfonie, opisy w notatniku i wstawiasz codziennie po kolei. To się nazywa automatyzacja zadań – genialna oszczędność czasu. 😉

Planowane posty na Insta pierwsze kroki na instagramie

Jednym ze świetnych rozwiązań na Instagramie są tzw. automaty, boty. Będą one wstawiać za Ciebie zdjęcia z odpowiednim opisem o odpowiedniej godzinie. Ty raz na jakiś czas wstawiasz posty, ustawiasz wszystko, a posty dodają się same. Świetne do automatyzacji zadań i oszczędności czasu.

Na chwilę obecną Instagram nie udostępnia u siebie możliwości planowania postów (facebook już to robi). Dlatego trzeba korzystać z zewnętrznych aplikacji lub firm, które się tym zajmują za nas. Nie podaje konkretnych aplikacji, bo jest ich dużo i co jakiś czas stare są wyłączane, a pojawiają się nowe.

Podsumowując pierwsze kroki na instagramie

Generalnie jak na taką prostą aplikację ze zdjęciami to jest tego sporo do zapamiętania. pierwsze kroki na instagramie

Jaką mam radę dla Ciebie?? Działaj i testuj wszystko co tutaj napisałem. Jak zrobisz coś pierwszy raz może być słabo. Za drugim i kolejnym razem powinno już być coraz lepiej i wszystko będzie wydawać Ci się proste.

Co do zdjęć to jeśli nie masz weny do robienia zdjęć to jedź na wycieczkę do znanego polskiego miasta np. #Kraków, #Zakopane lub za granicę do ciepłych krajów. Napykaj tam kilkaset zdjęć i będziesz miał co wstawiać na Instagram. 😉

A teraz do dzieła, Nie mogę doczekać się Twojego świetnego profilu na Instagramie.

Liczę na Twojego like, udostepnienie i/lub komentarz pod tym artykułem. Za wiedzę od A do Z zebraną w tym artykule mógłbym zamawiać spokojnie 200-300 pln, ale zrobiłem to dla Was za free. 😉

Udostępnij artykuł:
Artur Nowak
Przedsiębiorca, freelancer i specjalista od internetu. Interesuje się nowymi technologiami i finansami. Blog dotyczy zarabiania, inwestowania i social mediów.