nie potrafisz polecać, biznes rekomendacyjny, marketing online
Życie

Nie potrafisz polecać wśród znajomych? Mam wskazówki dla Ciebie.

Myślenie o własnym biznesie, o zarabianiu dużych pieniędzy jest przyjemne i każdy ma duże plany. Lecz oprócz przyjemnych kwestii są też te mniej przyjemne, czyli nauczenie się sprzedaży i polecania. nie potrafisz polecać

Dzisiaj chciałbym przekazać wam coś bardzo ważnego, mianowicie to, dlaczego wiele osób nie potrafi polecać wśród znajomych! Ktoś potrafi odpowiedzieć na to pytanie?

Trzy główne czynniki, które na to wpływają:
 1. Nie mamy odpowiednich znajomych, żyjemy w słabym otoczeniu (niestety).
 2. Znajomi nie są odpowiednio przygotowani.
 3. Nie jarasz się tym co robisz. Nie wynika to z prawdziwego, wewnętrznego zainteresowania.
Wysuwają się następujące pytania: nie potrafisz polecać

1. Skoro nie mamy takich znajomych to co z tym zrobić? Zmienić otoczenie czy dalej tkwić w tym samym?

2. Jak przygotować znajomych których mamy w tej chwili do tego, żeby oni przekonali się, że jest to warte poświęcenia czasu, pieniędzy i zaczęli zarabiać razem z nami?

3. Musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy dana praca, dany biznes naprawde jest dla Ciebie. Czy naprawdę wiążesz z nim przyszłość i plany oraz czy po prostu lubisz to robić. Ja sobie na to już dawno odpowiedziałem i działam konsekwentnie bez względu na chwilę upadków czy wzlotów.

Oto wskazówki/odpowiedzi jak sobie z tym poradzić:

1. Jeśli nie mamy odpowiednich znajomych to korzystamy z najlepszych narzędzi XXI wieku jakimi są: internet, social media, strony internetowe.

 • FACEBOOK: wchodzimy na Facebooku na grupy, w których są ludzie zainteresowani tematami, którymi się zajmujemy oraz szukamy po prostu ciekawych osób i dodajemy po kilka osób dziennie do znajomych (trzeba tylko uważać na ilość wysłanych zaproszeń, bo facebook blokuje zapraszanie do znajomych jeśli zbyt często wysyłamy zaproszenia). Ja wysyłam 10-15 zaproszeń na Facebooku rano i 10-15 wieczorem. Po 2-3 miesiącach takiego dodawania znajomych zbuduje sobie społeczność osób (1000 lub 2000 znajomych więcej), które rozumieją i robią podobne rzeczy co da Ci swobodę w działaniu i większą ilość odbiorców Twoich postów. Więcej informacji o działaniach na Instagramie znajdziesz w zakładce Social Media >>> Facebook.
 • INSTAGRAM: tu społeczność można zbudować jeszcze szybciej niż na Facebooku. Należy tylko pamiętać o dodawaniu wysokiej jakości zdjęć, #hastagach, systematyczności. Więcej informacji o działaniach na Instagramie znajdziesz w zakładce Social Media >>> Instagram.
 • YOUTUBE: czyli nagrywamy filmiki i wrzucamy je na Youtube. Teoretycznie jest to proste, ale w praktyce trudno jest się przyzwyczaić do bycia aktorem zamiast widzem, 😉 Jest to chyba najlepsza forma dotarcia do potencjalnych osób, bo filmiki są dla ludzi bardzo ciekawe i wystarczy jedynie odpalić filmik i oglądać. Więcej informacji o działaniach na Instagramie znajdziesz w zakładce Social Media >>> Youtube.

Korzystając z tych 3 wyżej wymienionych opcji efekty przyjdą na pewno. Do tego można jeszcze zrobić własny blog taki jak ten, który właśnie czytasz i efekt masz murowany.

2. Przygotowanie znajomych również jest łatwe, wystarczy KONSEKWENTNIE pokazywać efekty jakie mamy z danej pracy. Na początku bez sensu jest wysyłanie, czy wstawianie linków na facebooka. Jeśli znajomi widzą, że:

 • dodajemy posty
 • pokazujemy zarobki
 • mamy więcej czasu dzięki pracy online
 • systematycznie, od kilku miesięcy mamy te efekty

Wtedy sami zaczną się do nas zgłaszać i w tym momencie wystarczy dodać, krótki post z linkiem referencyjnym i bez tłumaczeń ludzie się zapisują!

Należy też pamiętać, że Polska jest krajem w którym ludzie strasznie narzekają i po prostu trzeba olać ludzkie narzekanie, odciąć się od tego w 100% i konsekwentnie robić swoje. 😉

3. Musisz naprawdę lubić i znać się na tym co robisz, czyli po prostu jarać się tym. Dzięki temu będziesz o tym opowiadał:

 • z zaangażowaniem i pasją nie potrafisz polecać
 • z odpowiednią znajomością tematu nie potrafisz polecać
 • z pewnością siebie i po prostu takim luzem.

A osoby, które będą Ciebie słuchać będą widziały, że naprawdę jesteś w tym dobry i że to ma po prostu sens.

Podsumowując nie potrafisz polecać

Podałem Ci właśnie darmowe sposoby na zrobienie sobie mocnych podstaw do zbudowania biznesów, które polegają na polecaniu. Teraz Twoje kolej. Wykonaj te czynności, a przekonasz się sam jakie będziesz miał/miała rezultaty! 

Udostępnij artykuł:
Artur Nowak
Przedsiębiorca, freelancer i specjalista od internetu. Interesuje się nowymi technologiami i finansami. Blog dotyczy zarabiania, inwestowania i kryptowalut.