nie potrafisz polecać, biznes rekomendacyjny, jak pozyskiwać klientów
Życie

Nie potrafisz polecać wśród znajomych? Mam wskazówki dla Ciebie.

Myślenie o własnym biznesie, o zarabianiu dużych pieniędzy jest przyjemne i każdy ma duże plany. Lecz oprócz przyjemnych kwestii są też te mniej przyjemne, czyli nauczenie się sprzedaży i polecania. nie potrafisz polecać

Dzisiaj chciałbym przekazać wam coś bardzo ważnego, mianowicie to, dlaczego wiele osób nie potrafi polecać wśród znajomych! Ktoś potrafi odpowiedzieć na to pytanie?

Trzy główne czynniki, które na to wpływają:
 1. Nie masz autorytetu wśród znajomych lub żyjesz w słabym otoczeniu (niestety).
 2. Znajomi nie są odpowiednio przygotowani – za krótko działasz.
 3. Nie jarasz się tym co robisz. Nie wynika to z prawdziwego, wewnętrznego zainteresowania.
Wysuwają się następujące pytania: nie potrafisz polecać

1. Skoro nie mamy takich znajomych to co z tym zrobić? Zmienić otoczenie czy dalej tkwić w tym samym?

2. Jak przygotować znajomych których mamy w tej chwili do tego, żeby oni przekonali się, że jest to warte poświęcenia czasu, pieniędzy i zaczęli zarabiać razem z nami?

3. Musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy dana praca, dany biznes naprawde jest dla Ciebie. Czy naprawdę wiążesz z nim przyszłość i plany oraz czy po prostu lubisz to robić. Ja sobie na to już dawno odpowiedziałem i działam konsekwentnie bez względu na chwilę upadków czy wzlotów.

Oto wskazówki/odpowiedzi jak sobie z tym poradzić:

1. Jeśli nie mamy odpowiednich znajomych lub nikt nie chce działać.

Jeśli nie masz z kim działać, żyjesz w małym mieście lub miejscowości w których nikt nic nie wie to korzystamy z najlepszych narzędzi XXI wieku jakimi są: internet, social media, strony internetowe czy przekaz video.

One dają nam możliwość dotarcia w ciągu chwili do informacji z całego świata. My również możemy kreować te informacje i za darmo wstawiać do sieci.

 • FACEBOOK: wchodzimy na Facebooku na grupy, w których są ludzie zainteresowani tematami, którymi się zajmujemy oraz szukamy po prostu ciekawych osób i dodajemy po kilka osób dziennie do znajomych (trzeba tylko uważać na ilość wysłanych zaproszeń, bo facebook blokuje zapraszanie do znajomych jeśli zbyt często wysyłamy zaproszenia). Ja wysyłam 10-15 zaproszeń na Facebooku rano i 10-15 wieczorem. Po 2-3 miesiącach takiego dodawania znajomych zbuduje sobie społeczność osób (1000 lub 2000 znajomych więcej), które rozumieją i robią podobne rzeczy co da Ci swobodę w działaniu i większą ilość odbiorców Twoich postów. Więcej informacji o działaniach na Facebooku znajdziesz w zakładce Social Media >>> Facebook.
 • INSTAGRAM: tu społeczność można zbudować jeszcze szybciej niż na Facebooku. Należy tylko pamiętać o dodawaniu wysokiej jakości zdjęć, #hastagach, systematyczności. Więcej informacji o działaniach na Instagramie znajdziesz w zakładce Social Media >>> Instagram.
 • YOUTUBE: czyli nagrywamy filmiki i wrzucamy je na Youtube. Teoretycznie jest to proste, ale w praktyce trudno jest się przyzwyczaić do bycia aktorem zamiast widzem, 😉 Jest to chyba najlepsza forma dotarcia do potencjalnych osób, bo filmiki są dla ludzi bardzo ciekawe i wystarczy jedynie odpalić filmik i oglądać. Więcej informacji o działaniach na Youtubie znajdziesz w zakładce Social Media >>> Youtube.

Korzystając z tych 3 wyżej wymienionych opcji przez co najmniej 4 miesiące efekty przyjdą na pewno. Do tego można jeszcze zrobić własny blog taki jak ten, który właśnie czytasz i efekt masz murowany.

Wyżej podałem Ci odnośniki do mojego Facebooka, Instagrama i Youtube’a. Poświęć teraz kilka minut i sprawdź jak to wygląda ( nie jest jeszcze idealnie, ale cały czas dążę do tego).

A co do normalnej sprzedaży typu twarzą w twarz koledze to moim zdaniem jest to strata czasu – wyjątek jest wtedy gdy mieszkasz w kilku największych miastach w Polsce. A także siedzisz w różnego rodzaju biznesach inwestycyjnych już jakiś czas i masz wielu wpływowych znajomych, którzy albo zainwestują albo podeślą Ci zainteresowany osoby.

2. Przygotowanie znajomych również jest do wykonania.

Wystarczy KONSEKWENTNIE pokazywać efekty jakie mamy z danej pracy. Na początku bez sensu jest wysyłanie, czy wstawianie linków na facebooka. Jeśli znajomi widzą, że:

 • dodajemy posty
 • pokazujemy zarobki
 • mamy więcej czasu dzięki pracy online
 • systematycznie, od kilku miesięcy mamy te efekty

Wtedy sami zaczną się do nas zgłaszać i w tym momencie wystarczy dodać, krótki post z linkiem referencyjnym i bez tłumaczeń ludzie się zapisują!

Należy też pamiętać, że Polska jest krajem w którym ludzie strasznie narzekają i po prostu trzeba olać ludzkie narzekanie, odciąć się od tego w 100% i konsekwentnie robić swoje. 😉

A co do znajomych, którzy nie lubią Twojego biznesu, obgadują Cię itd to nie są Twoi prawdziwi znajomi skoro tak. Zerwij z nimi kontakt – to jedyne rozwiązanie. Ja zawsze się cieszę jak ktoś ze znajomych zarabia więcej, zaczyna nowy biznes, robi coś nowego, ciekawego.

3. Musisz naprawdę lubić i znać się na tym co robisz.

Czyli po prostu jarać się tym. Dzięki temu będziesz o tym opowiadał:

 • z zaangażowaniem i pasją nie potrafisz polecać
 • z odpowiednią znajomością tematu nie potrafisz polecać
 • z pewnością siebie i po prostu takim luzem.

A osoby, które będą Ciebie słuchać będą widziały, że naprawdę jesteś w tym dobry i że to ma po prostu sens. A jeżeli nie będą Cię słuchać to Ty i tak będziesz w sposób zdeterminowany i z radością działał dalej.

Podsumowując nie potrafisz polecać

Podałem Ci właśnie darmowe sposoby na zrobienie sobie mocnych podstaw do zbudowania biznesów, które polegają na polecaniu. Teraz Twoje kolej. Wykonaj te czynności, a przekonasz się sam jakie będziesz miał/miała rezultaty! 

A jeśli czytasz to i wydaje Ci się to trudne do zrobienia to już dzisiaj dołącz do mojego zespołu w jednym z biznesów. A będziesz miał codziennie podgląd na to jak ja to robię skutecznie i z wynikami. Do tego też będziesz mógł liczyć na moje porady, ale tylko wtedy gdy dołączysz i będziesz działał. Większość ludzi niestety nic nie robi i chce zarabiać.

To by było na tyle. Miło mi, że przeczytałeś artykuł od A do Z. Do zobaczenia następnym razem, Artur Nowak.

Udostępnij artykuł:
Artur Nowak
Przedsiębiorca, freelancer i specjalista od internetu. Interesuje się nowymi technologiami i finansami. Blog dotyczy zarabiania, inwestowania i social mediów.