jak zrozumieć hashtagi na instagramie, jakie wstawiać hashtagi, zakazane hashtagi
Zarabianie w Internecie

Jak zrozumieć Hashtagi na Instagramie? Poradnik dla początkujących.

Żeby zrozumieć Instagrama najlepiej zacząć od podstaw. Na początek dowiesz się czym są Hashtagi oraz jak zrozumieć hashtagi na instagramie. Później przejdziemy do kolejnych kwestii.

Czym jest Hashtag? jak zrozumieć hashtagi na instagramie

Hashtag to słowo lub wyrażenie poprzedzone znakiem # bez użycia spacji. Jest to krótka wiadomość na blogach lub serwisach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy Twitter.

Jak działa Hashtag?

Hashtagi umożliwiają grupowanie wiadomości, zdjęć lub postów, ponieważ można dzięki nim wyszukać wszystkie miejsca, w których został użyty dany hashtag.

Hashtagów używamy po to, aby opisać dodatkowo zdjęcie. A także, aby osoby nie obserwujące naszego profilu i nie znające nas mogły łatwo trafić na nasze zdjęcie oznaczone odpowiednim Hashtagiem.

Przykłady: Jesteś w Krakowie i zwiedzasz Wawel, przy okazji robisz tam sobie zdjęcie. Następnie wrzucasz je na Instagram i dodajesz między innymi dwa hashtagi: #wawel, #kraków. Ktoś kto będzie przeglądał na Insta zdjęcia Krakowa lub Wawelu trafi na Twoje zdjęcie. A więc przyznasz, że rozwiązanie jest genialne w swojej prostocie.

Jakich hashtagow używać?

Przede wszystkim stwórz własne hashtagi, ja to nazywam hashtagami osobistymi i dodawaj je jak najczęściej, aby zbudować im duży zasięg. Pisałem o tym więcej w artykule 3 proste tipy jak zaistnieć w internecie, a więc wstawiam odnośnik.

Nie ograniczaj się jedynie do Instagrama, gdyż w wielu innych Social Mediach hashtagi również działają. Na Twitterze hashtagi działają świetnie, na Facebooku trochę słabiej, ale również wypróbuj tą funkcję.

Kolejna ważna kwestia to dylemat czy używać hashtagów polskich czy angielskich. Generalnie obie wersje są dobre. Jeśli Twoja grupa docelowa to lokalność jakiegoś miasta i okolic to używaj raczej hashtagów polskich. Jeśli natomiast działasz w internecie możesz też próbować angielskiego. Są też hashtagi angielskie, które przebił się do polskiego nazewnictwa (neutralne) – czyli #polishgirl, #polishboy, #warsaw itd.

Warto też stworzyć sobie w notatniku smartfona kilka gotowych zestawów hashtagów. Chodzi o to, aby nie używać pod zdjęciami ciągle tych samych hashtagów, żeby nie dostać blokady. Poza tym jest to marnowanie potencjału hashtagów. Każde zdjęcie jest inne, z innym tłem, z innego miejsca. Więc łatwo będzie Ci wymyślić hashtagi – wystarczy trochę pracy i kartka papieru.

Jakich hashtagów nie warto używać na Insta?

Tutaj Cię zaskoczę swoimi przemyśleniami, bo doszedłem do pewnych wniosków. Nie warto używać listy TOP100 hashtagów, gdyż są one używane w milionych ilościach na całym świecie. Gdy wrzucisz zdjęcie na Instagrama z takim hashtagiem to nie zdąży minąć minuta i Twoje zdjęcie będzie już zepchnięte w dół, bo dziesiątki innych osób po kilku sekundach pod tym samym hashtagiem dodadzą zdjęcia.

Warto używać hashtagów tematycznych, które faktycznie pasują do danego zdjęcia, miejsca, tła czy nastroju jaki na zdjęciu panuje.

Ile Hashtagów używać dla jednego posta lub zdjęcia?

Maksymalny limit hashtagów pod jednym zdjęciem na Instagramie to 30. Na początku mniej więcej tyle używałem, potem zmniejszałem tą listę do około 25, potem do 20.

A ostatnio zauważyłem, że od 5 do 10 dobrze dobranych do zdjęcia hashtagów robi świetną robotę. Wygląda to też bardzo zgrabnie i estetycznie, a to jest bardzo ważne na Insta. Dlatego najlepsze rezultaty osiągniesz wpisując od 5 do 10 pasujących do zdjęcia hashtagów.

Tyle też polecam Ci używać. Chociaż wiem, że każdy na początku będzie chciał używać jak najwięcej, bo tak działa natura człowieka, że na początku chcemy jak najszybciej i jak najwięcej. A potem wraz z doświadczeniem dochodzimy do wniosku, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. jak zrozumieć hashtagi na instagramie

Lista zakazanych Hashtagów.

Istnieje też coś takiego jak lista zakazanych hashtagów, jest ich już ponad 100 000. Jeśli użyjesz któregoś z nich to wszystkie Twoje hashtagi nie będą po prostu działać pod danym zdjęciem. Więc nie wolno ich używać. Listę zakazanych hashtagów znajdziesz tutaj.

Generalnie są ta hashtagi zawierające w sobie obraźliwe, dwuznaczne skojarzenia, powiązane z seksualnością, rasizmem itp. Więc nie używaj takich. Do tego dochodzą jeszcze hashtagi, które używany były zbyt często: np #asia, #like, #americangirl, #beyonce. jak zrozumieć hashtagi na instagramie

Jak możesz samemu sprawdzić czy dany hashtag jest zbanowany/zakazany?

Wejdź w aplikację Instagram, następnie przejdź do opcji Eksploruj (ikonka lupa). W wyszukiwarce wpisz swój hashtag – jeśli nie pojawia się w wynikach wyszukiwania to jest zbanowany. Hashtag może mimo wszystko pojawić się w wyniku wyszukiwania, ale dalej być zablokowany. Wejdź w niego z tego widoku lub przez zakładkę Znaczniki. Na dole pojawi się informacja, że posty są ukryte.

Dla testu wykonaj tak z hashtagiem #hottie i #shower. Oba są zakazane, więc nie powinny się wyświetlać.

Gdzie wstawiać hashtagi?

Tutaj są dwie możliwości. W opisie pod zdjęciem lub w pierwszym komentarzu do zdjęcia. Próbowałem obu opcji i moim zdaniem opcja ze wstawianiem hashtagów w opisie jest lepsza. Da Ci to też pewność, że hashtagi będą traktowane z odpowiednim priorytetem.

Hashtagi wrzucone w komentarz nie mają już znaczenia i przestały być brane pod uwagę przez aplikację.

Na co należy uważać? jak zrozumieć hashtagi na instagramie

Na instagramie występuje coś takiego jak Shadowban, czyli kara, którą nakłada Instagram za łamanie zasad tej aplikacji. Gdy dostaniemy shadowbana żadne z Twoich zdjęć nie będzie widoczne pod żadnym z użytych hashtagów.

Więc jeśli dodajesz hashtagi do zdjęcia, a to zdjęcie nie wyświetla się w danym hashtagu to masz tą karę. Radzę Ci wtedy sprawdzić i policzyć jakie hashtagi użyłeś, żeby więcej problem się nie powtórzył.

Lecz dla jasności muszę podkreślić, że rzadko się to zdarza. Ja jeszcze nie miałem takiej sytuacji.

Podsumowanie

Czy warto używać hashtagów na Instagramie? Czy warto w ogóle założyć konto na Instagramie jeśli jeszcze nie masz? W obu przypadkach – oczywiście, że tak.

Instagram to świetne narzędzie spośród dostępnych na tą chwilę Social Mediów. 2017 i 2018 rok to wielki Boom na Instagrama – z tygodnia na tydzień widzę jak rosną konta w sposób organiczny (naturalny) moim znajomym z branży Social Mediów.

Instagram od Facebooka czy Twittera odróżnia się również brakiem polityki, łańcuszków. Posty na Instagramie są dużo przyjemniejsze dla oka, kolorowe i mają pozytywny przekaz. Dzięki temu świetnie nadaje się do zbudowania swojej potencjalnej grupy docelowej (followersów), aby później podpiąć pod to sklep czy inny biznes jeśli ktoś ma na to ochotę.

Pamiętaj! O wskazówkach dotyczących hashtagów, które Ci dzisiaj przekazałem. Używanie hashtagów to jedno z działań, które pozytywnie wpłynie na Twoje zasięgi, ilość lajków i obserwacji. Lecz oprócz hashtagów jest wiele innych ważnych wskazówek na Instagramie o których będę na pewno pisał na tym blogu.

Ja na swoim koncie rozwojowym mam już blisko 2000 followersów, a na prywatnym ponad 2000 obserwujących. Poniżej link do mojego konta.

A Ty ile masz kont na Instagramie, ile masz obserwacji? Napisz komentarz.

Udostępnij artykuł:
Artur Nowak
Przedsiębiorca, freelancer i specjalista od internetu. Interesuje się nowymi technologiami i finansami. Blog dotyczy zarabiania, inwestowania i social mediów.