Czym jest Ethereum, opis Ethereum, jak kopać ETH
Kryptowaluty

Czym jest Ethereum?

Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie czym jest Ethereum. Czyli druga, po Bitcoinie najważniejsza kryptowaluta na świecie. Jest zupełnie inna od Bitcoina, działa na innej zasadzie, ma inne zastosowania. 

Vitalik Buterin – twórca Ethereum
Czym jest Ethereum, Vitalik Buterin twórca Ethereum, kryptowaluta Ethereum
Vitalik Buterin – twórca Ethereum.

Ethereum inaczej zwane Ether lub w skrócie ETH – to kryptowaluta stworzona przez bardzo młodego programistę z Rosji, którym jest Vitalik Buterin urodzony w 1994 roku. Przez wielu okrzyknięty najlepszym programistą świata za to osiągnięcie w tak młodym wieku. ETH swoją sławę osiągnęło w 2014 roku. Nie wiemy tak naprawdę kto jest twórcą Bitcoina. W przypadku Ethereum jest lepiej, bo mamy Vitalika, głównego twórcę tego projektu.

Projekt Ethereum w głowie twórcy powstawał od 2013 roku, gdy to Vitalik pracował na rzecz rozwoju Bitcoina. ETH zadebiutował w sierpniu 2015 roku, na początku jego cena wynosiła 2,80 dolara.

Wiele kryptowalut, żeby nie powiedzieć prawie wszystkie są lepszą albo gorszą kopią Bitcoina. Ethereum jest zupełnie nowym projektem, wymyślonym z nową wizją, nowym sposobem i z zupełnie innym przeznaczeniem niż Bitcoin. Dlatego osiągnęło tak wielki sukces.

Oficjalne strony:
Po lewej szare to logo Ethereum, po prawej zielone to logo Ethereum Classic.

Czym jest Ethereum, logo Ethereum, ETH

Czym jest Ethereum, logo Ethereum Classic, ETC

VLADIMIR PUTIN NA SPOTKANIACH Z VITALIKIEM BUTERIN W SPRAWIE ROZWOJU ETHEREUM

Władymir Putin spotyka się z twórcą Ethereum, czym jest Ethereum

Władymir Putin na konferencji z Vitalik Buterin, Czym jest Ethereum, Krypto ETH
Vladimir Putin i Vitalik Buterin na konferencji.
Czym jest Ethereum?

W porównaniu do Bitcoina Ethereum jest Excelem, czyli tabelką w której można wszystko zapisywać i robić tak zwane smart contract. Jest programem do wykonywania obliczeń księgowych.

ETH jest nie tylko kryptowalutą, ale raczej platformą do budowania różnego rodzaju oprogramowania, smart contractów, których możliwości są ogromne. A same Ethery, czyli kryptowaluta to ich wewnętrzny środek płatności, który ma bardzo wiele zastosowań. Jednym z nich jest bycie kryptowalutą.

Przykład 1:

Jasio robi zrzutkę po 1 ETH na urodziny swojego kolegi Romana. Robi w Ethereum nowy tak zwany smart kontrakt. Wpisuje, że wszystkie zebrane pieniądze mają być wysłane na konto Romana. Wrzuca smart contract do sieci i powiadamia znajomych. Zrzuca się 10 osób wpłacając po 1 ETH. Wszyscy widzą ile osób wpłaciło pieniądze, wszyscy widzą ile pieniędzy zostało wpłacone. Pieniądze te same, automatycznie wysyłają się na konto Romana. Po uruchomieniu smart kontraktu nikt nie może go zatrzymać, nawet osoba, która wykonała ten smart kontrakt.

Przykład 2:

Jest sobie Urząd Miejski. Urząd robi spis ludności za pomocą Ethereum, są tam tak samo jak w Excelu zawarte kategorie z wszystkimi danymi osoby. A dodatkowo jej konto, w którym mogą być wpisane zaległe mandaty, komornik. Przykładowo, ktoś ma mandat do zapłacenia. Jak go zapłaci, to w jego komórce samoczynnie zmienia się, że mandat opłacono. Nie trzeba tutaj ręcznie nic wpisywać.

Takich zastosowań można robić dosłownie tysiące. Najczęstsze zastosowania jakie wydają się być przyszłością Ethereum to zastąpienie administracji w Urzędach, różnego rodzaju zbiórki pieniędzy na Start-Upy lub zbiórki charytatywne typu WOŚP oraz nowe technologiczne rozwiązania w korporacjach, firmach technologicznych.

Na platformie Ethereum pracuje setki lub dosłownie tysiące developerów, informatyków tworząc nowe możliwości i rozwiązania.

Czym jest Smart Contract?

To inteligentny kontrakt, czyli tak jakby umowa zapisana na kartce papieru była zapisana w sieci w protokole Blockchain. Inteligentne kontrakty to cyfrowe wersje tradycyjnych umów. Taki kontrakt jest całkowicie poza kontrolą osób trzecich, raz wrzucony smart contract jest nie do zmiany.

Wykres ceny Ethereum do Dolara z 2017 roku:
Czym jest Ethereum, jakie kryptowaluty wybrać, cena Ethereum, jak zarabiać Ethereum
Wykres ceny ETH/USD, 2017 ROK

Wiele znajomych mi osób z branży kryptowalut polecało przez ostatni rok zakup Ethereum. Jak widać na powyższym wykresie opłacało się. Moim zdaniem na chwilę obecną zakup ETH jest mniej ryzykowny niż zakup Bitcoina za ponad 19000 dolarów.

Prawdopodobieństwo zarobku przy ETH jest dużo większe. Ethereum ma jak najbardziej możliwości na osiągnięcie ceny ok 1500 – 2000 $ za sztukę w 2018 – 2019 roku. Oczywiście to jest tylko moja opinia, nie wiem dokładnie jak będzie.

Ethereum podzieło się na dwie części

Ethereum ( czyli wersja nowa) i Ethereum Classic, czyli wersja stara, sprzed podziału. Doszło do pewnego rodzaju wykrycia i aktualizacji błędów w oprogramowaniu Ethereum. Lecz w takich sytuacjach często jest spór, jedni chcą wprowadzać ulepszenia, inni nie chcą.

Dlatego doszło do podziału i rozłamu Ethereum, większość jednak opowiedziała się za aktualizacją. Dlatego musisz pamiętać, że są dwie wersje Ethereum.

Gdzie kupić, handlować, zarabiać Ethereum?
  • Jeśli w Polsce to na polskiej giełdzie Bitbay.
  • Jeśli korzystając z zagranicznych firm mamy wielki wybór: Poloniex, Bittrex, Bitfinex, Coinbase, Kraken i wiele innych.
Jakich portfeli używać do Ethereum?

Najbezpieczniejsze są portfele sprzętowe:

Jest też wiele portfeli online:

Podsumowując

Na temat Ethereum można napisać kilkanaście książek. Ten artykuł to jedynie wstęp do poznania ETH. Specjalnie nie wstawiałem w tekście słownictwa czysto technicznego dotyczącego języka Ethereum, bo 99% ludzi nie zrozumiałaby o co chodzi. Mam nadzieje, że chociaż trochę udało mi się przybliżyć Ci ideę czym jest Ethereum oraz jak wiele zastosowań i możliwości niesie ze sobą.

Udostępnij artykuł lub zostaw Like, aby inne osoby dowiedziały się o kryptowalucie Ethereum. Dasz mi tym motywację do dalszej pracy. Dziękuje.


Zobacz też: czym jest ethereum
Udostępnij artykuł:
Artur Nowak
Przedsiębiorca, freelancer i specjalista od internetu. Interesuje się nowymi technologiami i finansami. Blog dotyczy zarabiania, inwestowania i social mediów.