Co musisz wiedzieć o swoim portfelu Bitcoin, klucz publiczny Bitcoin, klucz prywatny Bitcoin
Bitcoin Kryptowaluty

Co musisz wiedzieć o swoim portfelu Bitcoin???

Każdy posiadacz portfela Bitcoin musi znać kilka prostych zasad dotyczących przechowywania jego własnych środków. A więc sprawdźmy co musisz wiedzieć o swoim portfelu Bitcoin???

Pierwszą czynnością którą należy wykonać przed posiadaniem własnych kryptowalut, Bitcoina lub wielu innych będzie założenie własnego portfela.

Portfeli jest bardzo dużo do wyboru. Najpopularniejsze to:

  • portfele online
  • hardwallet
  • paperwallet

Nie jest to wpis o rodzajach portfeli, żeby nie przedłużać przekieruje Cię do artykułu rodzaje portfeli dla kryptowalut.

Z czego składa się taki portfel?

Zakładając sobie portfel tak naprawdę generujemy zestaw kluczy, służący jako nasz cyfrowy podpis. Należy wiedzieć jaki klucz ma jaką funkcję, bo to najważniejsza zasada przechowywania i wysyłania/odbierania naszych środków. Warto zatem wiedzieć.

Klucz Publiczny – Public Key

W sytuacji gdy ktoś chce Ci wysłać środki lub sam chcesz przelać swoje środki na swój portfel z giełdy potrzebujesz do tego klucza publicznego Twojego portfela, a dokładniej adresu publicznego. Jest to odpowiednik numeru konta bankowego. Służy jedynie do wysyłania na dany adres środków.

Klucz publiczny Bitcoina zawsze składa się z 34 znaków. Przykłady: 3Q1eCkSTMC9X8Qu9kRWus5mERx9xU4WeLh

Klucz publiczny Ethereum zawsze składa się z 42 znaków i zaczyna od cyfry 0. Przykłady: 089345jh498358u34534j5n34345nj34534

Pamiętaj, że każda kryptowaluta ma inny klucz publiczny, nawet jeśli korzystasz z jednego portfela dla BTC, ETH, LTC, (przykładowo portfel JAXX.io) to każdą kryptowalutę musisz wysłać na odpowiedni dla niej adres publiczny. W przeciwnym razie środki przepadają bezpowrotnie.

Przykładowo: chcesz wysłać Bitcoiny na swój klucz publiczny Ethereum lub Siacoina na swój klucz publiczny Bitcoina to środki nie dotrą. Aby środki dotarły muszą być wysłane w odpowiednim standardzie przetwarzania danych, aby portfel mógł je odczytać. Jeśli nie będzie w stanie tego odczytać środki nie dotrą, czyli przepadną.

Klucz Prywatny – Private Key

Klucz prywatny to coś co musisz zachować tylko dla siebie. Jest to tylny dostęp do Twojego portfela, bo hasło do logowania ustalamy sobie sami jakie chcemy. Lecz to klucz prywatny pełni rolę prawdziwego hasła. Wchodząc w posiadanie tego hasła od kogoś masz dostęp do środków na danym portfelu.

Otrzymujemy klucz prywatny w różnych opcjach kodowania, czyli zaszyfrowany. Może to być zrobione na kilka sposobów. 2 najczęstsze to:

  •  SEED – ciąg następujących po sobie słów, słowa muszą być w odpowiedniej kolejności. Najczęściej jest to 12 lub 24 słowa w języku angielskim.
  •  Ciąg znaków różnej długości.
Podsumowując

Należy znać kilka cech swojego portfela i umiejętnie nimi zarządzać. Adres publiczny możemy przekazywać każdemu, bo to odpowiednik numeru konta bankowego i dzięki niemu kontrahent, klient mogą nam wysłać środki. Klucz prywatny to tylny dostęp do naszego i należy go zabezpieczyć przed wszystkimi.

Wydaje się to dość skomplikowane jeśli jeszcze nie masz portfela lub masz, ale wcale z niego nie korzystasz. Polecam wypróbować na własnej skórze – wtedy człowiek szybko się uczy, bo chodzi tutaj o własne pieniądze. 😉

Zostaw coś Co musisz wiedzieć o swoim portfelu Bitcoin

Skoro dotarłeś do końca to znak, że artykuł Ci się podobał. Udostępnij artykuł lub zostaw Like, aby inne osoby dowiedziały się co jest najważniejsza w ich portfelach do kryptowalut. Dasz mi tym motywację do dalszej pracy. Dziękuje.


Zobacz też: Co musisz wiedzieć o swoim portfelu Bitcoin
Udostępnij artykuł:
Artur Nowak
Przedsiębiorca, freelancer i specjalista od internetu. Interesuje się nowymi technologiami i finansami. Blog dotyczy zarabiania, inwestowania i social mediów.