11 zasad udanego Bloga, Blogowanie, Arturek.pl
Blog

11 zasad udanego bloga

Bloga zakładamy, aby wyrazić siebie, dać coś od siebie światu i ludziom. Lecz początki blogowania do łatwych nie należą, wręcz odwrotnie. Dlatego przygotowałem 11 zasad udanego bloga.Blogowanie wydaje się łatwe, przyjemne, wspaniałe jak czyta i ogląda się popularnego, fajnego bloga. Tworzonego przez znaną osobę z internetu lub eksperta copywritingu.

Lecz gdy patrzysz na swojego nowo założonego, prawie pustego bloga, a w statystykach na dzień dzisiejszy miałeś dwa wejścia to zaczyna się horror. Co wtedy zrobić? Zainwestować kilka tysięcy złotych w reklamę, zgłosić się do profesjonalistów w tej branży, którą stworzą Ci profesjonalną stronę? Moim zdaniem nie.

Sam to zacząłeś i sam musisz to rozkręcić. Przedstawiam więc mój własny przepis na sukces bloga.

Oto 11 zasad udanego bloga:

1.Domena bloga powinna Ci się podobać i być sensowna.

Wiele osób ma w domenie imię i nazwisko co jest wyborem bardzo dobrym. Jednak niektórzy tak jak ja mają bardzo popularne nazwisko (Nowak) i wszystkie sensowne domeny z tym nazwiskiem są już dawno zajęte. Trzeba więc wymyślić nazwę domeny. Najlepiej, aby była ona: jak najkrótsza, najlepiej jednowyrazowa, łatwa do zapamiętania, bez polskich znaków, łatwa w wymowie.

Końcówki pl lub com. Pozostałe końcówki to raczej kiepski wybór, są bardzo rzadko używane.

2. Bloga robisz tak naprawdę dla siebie.

W tej kwestii powinieneś być egoistą. Nie dla czytelników, nie dla sławy, nie dla pieniędzy, ale dla siebie. Musisz poczuć, że Twój blog to część Ciebie – Twój pamiętnik. Jak polubisz swojego bloga i będziesz blogował dla siebie to będziesz robił go z pasją, jak najlepszą dbałością o treść i detale. A po pewnym czasie z tak dopracowanym blogiem dużo łatwiej będzie się zarabiało i trafiało do nowych czytelników.

3. Na blogu powinny być osobiste zdjęcia autora.

Najlepiej nawet kilka zdjęć oraz podstawowe dane, czyli imię i nazwisko. Czytelnik bloga dzięki temu wie jak wygląda autor, nawiązuje z nim wzrokową relację i automatycznie tak jakby dużo bardziej ufa blogowi, treściom w nim opisanym. Czytelnik dzięki temu widzi, że jest osoba, która utożsamia się z blogiem i wszystkim co w nim zawarte.

Dużo osób ma z tym problem, wstydzą się lub boją dodać zdjęcia. Lecz tak naprawdę jak dodasz jedno zdjęcie to początkowy stres, strach mija i kolejne wrzucasz jak z automatu. 11 zasad udanego bloga

4. Musisz tworzyć własne wpisy, zdjęcia,filmiki.

Na początku gdy nie będziesz za bardzo nic umiał to będziesz wszystko kopiował. Początki we wszystkim są trudne, więc da się te kopiowanie zrozumieć. Lecz kopiowanie jest słabe no i często nielegalne. Po pewnym czasie (najlepiej jak najszybciej) będziesz musiał nauczyć się tworzyć na swojego bloga wszystko samodzielnie. Każde zdjęcie, wpis, tabelkę, filmik czy logo. Oczywiście możesz to zlecać komuś, aby dla Ciebie to wykonał. Lecz nie możesz kopiować bezmyślnie z sieci, gdyż kopiowanie jest po prostu słabe i daleko na tym nie zajedziesz.

Jednak skądś trzeba czerpać pomysły na nowe wpisy, publikacje, idee. Z pomocą tutaj przychodzą nowe pokłady energii i inspiracja. Aby mieć w sobie duże pokłady nowej energii i inspiracji trzeba korzystać systematycznie z pewnych prostych rzeczy, których na co dzień często nie doceniamy, czyli: sport jaki lubisz, podróże w fajne miejsca, spotykanie odpowiednich ludzi, szkolenia, książki, muzyka itd.

Kiedyś myślałem, że to takie głupie gadanie bez sensu, lecz wycieczka w fajne miejsce lub uprawianie ulubionego sportu czy konkretne szkolenie naprawdę działa CUDA.

5. Wygląd bloga. 11 zasad udanego bloga

Dużo szczególnie facetów ma bloga/stronę, który wygląda jakby był tworzony na Windowsie ’98 albo jeszcze jakimś starszym. Taki blog moim zdaniem nie przyciągnie czytelników ani tym bardziej klientów. Jak przypadkiem trafiam na stronkę, a ona wygląda bardzo staro to od razu automatycznie mam na jej temat wyrobione zdanie, bardzo złe zdanie. Ludzki mózg tak działa, że ocenia coś w pierwsze kilka sekund. Więc albo to coś (w tym przypadku blog) będzie ładne, schludne, przyjemne i się spodoba albo wręcz przeciwnie.

Mimo tego, że treści mogą być ciekawe i bardzo mądre. Szata graficzna na stronie powinna iść z biegiem czasu, albo chociaż wyglądać w miarę sensownie, ale nie rodem z Windowsa ’98! Tym bardziej, że poprawić to można w kilka godzin lub dni (zależy od ilości treści) i od razu będzie sto razy lepiej.

6. Dbałość o detale, szczegóły. 11 zasad udanego bloga

Szata graficzna to jedno, a dbałość o detale to drugie. Wiem ile czasu zajmuje zdobycie informacji o różnych, małych drobiazgach. Dodanie na blogu jednego takiego drobiazgu, triku nie zmieni go za bardzo. Lecz dodanie kilku sprawi, że blog będzie dwa razy fajniejszy, ciekawszy. A to z kolei powinno pomóc w popularyzacji bloga.

Lecz nie przesadzaj też w drugą stronę. Sam na początku popełniałem ten błąd, chciałem, aby mój blog był kolorowy niczym choinka. To tak naprawdę nic nie daje poza migawką przed ekranem.

Na bloga wchodzi się dla wiedzy. Blogi czytają i tworzą ludzie ambitni. Więc kolorową migawką i wyskakującymi banerami na ekranie nie zrobisz na nich wrażenia. Kilka miesięcy temu jak zaczynałem uważałem wręcz odwrotnie lecz teraz po prostu nabrałem doświadczenia.

7. Połączenia bloga z innymi mediami.

Chodzi głównie o Social Media takie jak: Facebook, Youtube, Twitter i wiele innych mediów tego typu. A może masz też jakieś inne media, pomysły. Jak już ktoś trafił na Twojego bloga to można mu podsunąć pod oczy Twój profil Facebook, kanał Youtube itd. Ludzie lubią oglądać i szperać po sieci, więc spora część z nich przejdzie na to co im podsuniesz. Tutaj po prostu zadziała statystyka i jakaś część osób przejdzie na inne media, które pokazujesz. A to da nowych czytelników, obserwatorów na innych mediach.

8. Naucz się podstaw technicznych.

Mówimy tu o podstawach wykonywania technicznych rzeczy. Czyli korzystania z Photoshopa, Gimpa do robienia, edycji grafik czy zdjęć. Pozycjonowania, analiz Google Analytics itd. Wymieniam ten argument jako jeden z ostatnich, żeby Cię nie przerazić tym na samym początku. Jak zabierałem się za swoje pierwsze strony w sieci to wszędzie czytałem, że bez pozycjonowania, programowania nic nie zdziałam. A te wszystkie narzędzia techniczne okazały się prostsze niż myślałem. Wystarczyło usiąść i poćwiczyć trochę.

9. Systematycznie i cierpliwie dodawaj wpisy.

Wymyśl własne zasady kiedy wpisy będą publikowane, co jaki okres czasu. Ja mam zasadę, że w tygodniu musi być co najmniej dwa wpisy, a najlepiej trzy. Jeden najważniejszy wpis co Poniedziałek, zaczynający nowy tydzień i jeden w Czwartek lub Piątek.

Kilka dni wcześniej staram się myśleć już o temacie wpisu, aby był naprawdę ciekawy. Wpis możesz zrobić w Sobotę lub Niedzielę i ustawić automatycznie, aby ukazał się na blogu np. o godzinie 8:00 w Poniedziałek.

Śledząc największe blogi internetowe w Polsce, zagranicą widać wyraźnie, że wszyscy działają systematycznie. Mają wybrany dzień i godzinę o której systematycznie publikują treści. Każdy musi tak robić, gdyż czytelnik chce treści. Jest dużo blogów ze świetną treścią prowadzonych niesystematycznie – często są bardzo mało popularne i tak jakby zapomniane.

Na początku tworzenia bloga wiadome jest to, że bloga powinieneś trochę zapełnić. Czyli tych wpisów w początkowych tygodniach, miesiącach trwania bloga może być dużo więcej niż 2 tygodniowo. Na początku trzeba ostro cisnąć żeby się rozpędzić i nabrać umiejętności – nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Często mam tak, że wpada mi pomysł do głowy na wpis na blogu. Myślę o tym, aż tu nagle zapominam i nie mogę sobie potem przypomnieć. Dlatego jak tylko mam pomysł to od razu zapisuje go na iPhonie albo na laptopie żeby mi się nie wymknął. Polecam Tobie też zapisywać pomysły.

10. Naucz się Copywritingu.

Czyli tworzenia odpowiednich tytułów, banerów reklamowych. Od czasu gdy bloguje widzę, że bardzo mała liczba osób zna się chociaż trochę na Copywritingu. Jest to garstka blogerów i wielkie serwisy, firmy, które płacą profesjonalistom tego fachu. Dołącz do grona tej małej ilości osób, która wie i umie korzystać z Copywritingu, a będziesz robił kawał dobrej roboty i miał wielką satysfakcję.

11. Nie rozmyślaj za dużo tylko działaj.

Sam mam z tym wielki problem, za dużo myślę, analizuje. A tak naprawdę siedzi to tylko w mojej głowie i nie wychodzi nigdzie poza nią. Nawet jak masz popełnić błąd to lepiej zrób coś, nabierz doświadczenia. Aniżeli masz jedynie myśleć i myśleć.

Od czego zacząć?

Jeśli jeszcze nie masz bloga od wyboru odpowiedniej domeny i działania. Czyli założenia bloga. A potem systematycznie wdrażaj 11 zasad udanego bloga.

Zasady blogowanie, które wymieniłem dotyczą samego bloga i jego obsługi.

Wiadomo, że oprócz tego trzeba jeszcze znać się na branży w której się tworzy bloga i systematycznie tą wiedzę powiększać.

Mój blog na chwilę obecną wszystkich 11 zasad udanego bloga nie spełnia.

Tak, wiem o tym. W najbliższych dniach i tygodniach będę bardzo intensywnie go tworzył, aby spełniał wszystkie warunki. Dajcie mi trochę czasu. 😀

Podobał się wpis? Jeśli tak, to sprawdź teraz jak możesz zarabiać na blogu przechodząc do wpisu ile zarobie w FutureAdPro.

Możesz też dokonać bezpłatnej rejestracji w FutureAdPro już teraz.

Udostępnij artykuł:
Artur Nowak
Przedsiębiorca, freelancer i specjalista od internetu. Interesuje się nowymi technologiami i finansami. Blog dotyczy zarabiania, inwestowania i social mediów.